kontakt

Kupno wymarzonego mieszkania wiąże się z podjęciem kilku bardzo ważnych decyzji. Jednym z ważniejszych wyborów, przed jakim stanie każda osoba szukająca mieszkania jest wybór piętra, na którym będzie znajdowało się nowe wymarzone mieszkanie.
W przypadku szukania mieszkań z drugiej ręki w wybranej wcześniej lokalizacji nie mamy zbyt dużego pola manewru co do wyboru piętra. Inaczej jest jednak w przypadku nowych inwestycji mieszkalnych i zakupu lokalu u dewelopera, wówczas mamy możliwość wyboru spośród kilku czy kilkunastu lokali znajdujących się w jednym budynku na różnych piętrach.
Osoby stające przed kupnem mieszkania w mniejszych miejscowościach mają najczęściej do wyboru lokale w budynkach cztero i pięciokondygnacyjnych. W przekonaniu wielu kupujących utarło się przekonanie, że najlepszym wyborem są mieszkania znajdujące się na drugim i trzecim piętrze. Jednocześnie uważają oni, że mieszkania na parterze czy ostatnim piętrze są mniej atrakcyjne od pozostałych. To przekonanie w przypadku mieszkań z rynku wtórnego często jest słuszne. Budynki z tzw. wielkiej płyty wybudowane trzydzieści czy czterdzieści lat temu różnią się od tych budowanych współcześnie. W starszym budownictwie, mieszkania ulokowane na parterze często nie miały balkonów, nie wspominając już o ogródkach. To, co negatywnie wyróżniało mieszkania z tamtego okresu znajdujące się na parterze to wyższe rachunki za ogrzewanie niż w przypadku mieszkań na kolejnych kondygnacjach.

Wiele opinii odnoszących się do mieszkań w starym budownictwie nie ma dzisiaj uzasadnienia. Sprawdźmy, co jest wadą nowych mieszkań ulokowanych na parterze, a co stało się mitem.

Bezpieczeństwo mieszkań na parterze

Wiele osób uważa, że mieszkania ulokowane na parterze są bardziej narażone na włamania niż mieszkania na wyższych kondygnacjach. W starszym budownictwie mieszkania ulokowane na parterze niczym się nie różniły od mieszkań na kolejnych piętrach. Nie posiadały one żadnych wyróżniających się zabezpieczeń. Obecnie bezpieczeństwo mieszkań na najniższym poziomie uległo znaczącej poprawie. Często możemy się spotkać z oknami balkonowymi zamykanymi na klucz, czujnikami, monitoringiem czy roletami antywłamaniowymi.

Wyższe rachunki za energię w sezonie grzewczym mieszkań na parterze

Wyższe opłaty za ogrzewanie mieszkania znajdującego się na parterze to skutek słabego poziomu izolacji, jaki możemy spotkać w starszym budownictwie. Obecnie nowe mieszkania posiadają bardzo dobrą izolację podłogi, co gwarantuje niższe rachunki za energię.

Taras zamiast balkonu w nowych mieszkaniach na parterze

Z brakiem balkonu, a tym bardziej tarasu bardzo często możemy zetknąć się w przypadku wyboru mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Obecnie w przypadku nowoczesnych mieszkań parterowych bardzo często mamy do dyspozycji taras lub całkiem sporej wielkości ogród będący niewątpliwie zaletą takiej inwestycji.
Mieszkanie na parterze to niezwykle praktyczny wybór, który odczujemy w codziennym życiu. Brak schodów do pokonania, czy brak czekania na windę to pierwsze co rzuca się w oczy. Mieszkania na parterze to również wygoda dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi.

Oprócz zalet funkcjonalnych mieszkań na parterze warto również rozważyć korzyści finansowe. Zdarza się, że mieszkanie na parterze jest tańsze od mieszkania o identycznej powierzchni, które znajduje się piętro czy dwa wyżej.

Nasze inwestycje